Wydrukuj

Asseco Poland świętuje 15-lecie debiutu na GPW

Asseco Poland obchodzi 15 lecie debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W tym okresie spółka istotnie zwiększyła wartość dla akcjonariuszy: giełdowa kapitalizacja zwiększyła się 10-krotnie do poziomu ponad 4 mld zł. To efekt konsekwentnie realizowanej strategii, zakładającej zarówno wzrost organiczny jak i międzynarodową ekspansję. Dziś Asseco to globalny producent oprogramowania, działający w ponad 50 krajach.

Asseco, pod ówczesną nazwą Comp Rzeszów, zadebiutowało na GPW w Warszawie 27 września 2004 roku. Rynkowa kapitalizacja spółki w dniu debiutu wynosiła ok. 420 mln zł. Właśnie mija 15 lat od tego wydarzenia, a wartość Asseco na giełdzie przekracza 4 mld zł. W tym okresie Asseco stało się prawdziwie globalnym producentem oprogramowania. Dzięki realizacji strategii międzynarodowej ekspansji dziś firma obecna jest w ponad 50 krajach, a jej przychody są ponad 80 krotnie wyższe niż w 2004 roku i przekraczają 9 mld zł. W 2004 roku Comp Rzeszów zatrudniał 275 osób. Obecnie na wyniki Asseco codziennie pracuje ponad 25 tys. pracowników na całym świecie.

Sukces Asseco jest przykładem na to, jak giełda może wesprzeć realizację wizji rozwoju firmy, i jak  przy pomocy rynku kapitałowego skutecznie podbijać świat. Funkcjonowanie jako spółka publiczna przekłada się pozytywnie nie tylko na sam rozwój firmy, ale również wpływa pozytywnie na standardy jej działania. Zanim Asseco zadebiutowało w 2004 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie byliśmy jedynie średniej wielkości firmą IT w Polsce. Dziś jesteśmy szóstym co do wielkości producentem oprogramowania w Europie, zatrudniającym ponad 25 tys. osób w ponad 50 krajach. Było to możliwe dzięki dobrej strategii oraz intensywnej pracy wielu ludzi, ale także dzięki temu, że przedsiębiorca taki jak ja, miał możliwość pozyskania kapitału na zasadach już od lat obowiązujących u naszych zachodnich konkurentów. Gdyby polski rynek kapitałowy nam nie zaufał, nie byłoby Asseco Poland. Giełda sprzyja wizjonerom i ważne, aby kolejne polskie firmy miały taką szansę i chciały z niej skorzystać – powiedział Adam Góral, Prezes Zarządu Asseco Poland.

Na przestrzeni lat Asseco wypracowało silną pozycję na warszawskiej giełdzie. Spółka wchodzi w skład prestiżowego indeksu WIG30, grupującego największe i najbardziej płynne spółki. Asseco Poland jest również największą spółką w branżowym indeksie WIG-Informatyka. W ostatnim czasie spółka weszła do nowoutworzonego na GPW indeksu WIGtech, w którego składzie znajdują się spółki działające w obszarze nowych technologii. Dzięki konsekwentnej wypłacie wysokiej dywidendy spółka zakwalifikowana została do indeksu WIGdiv. W 2018 roku Asseco znalazło się wśród 37 polskich firm, które weszły do grona spółek notowanych w ramach indeksów rynków rozwiniętych globalnej agencji FTSE Russell.

Pobierz pliki


Wydrukuj