Wydrukuj

Asseco zakończyło projekt wdrożenia nowych systemów bilingowych w Orange Polska

Asseco zakończyło jeden z największych projektów zarówno na polskim, jak i europejskim rynku telekomunikacji – migrację klientów Orange Polska do dwóch nowych systemów bilingowych, przy jednoczesnym wyłączeniu poprzedniego. Zmiana objęła operatorów telekomunikacyjnych z rynku hurtowego oraz klientów biznesowych.

W trakcie migracji przeniesiono dane (w tym historyczne) kilkuset tysięcy abonentów z sektora B2B oraz kilkudziesięciu operatorów z rynku hurtowego, korzystających łącznie z 1 mln usług.

Nowy system bilingowy daje możliwość oferowania zaawansowanych usług konwergentnych. W przyszłości będziemy mogli rozwijać funkcjonalności systemu i na bieżąco dostosowywać go do naszych potrzeb. Wszystko to przekłada się na wyższą jakość obsługi naszych klientów, która jest dla nas nadrzędnym celem – powiedział Bruno Chomel, CIO Orange Polska.

W ramach naszej współpracy z Orange, która rozpoczęła się ponad 25 lat temu, braliśmy udział w wielu projektach informatycznych o różnej skali trudności. Naszym zadaniem był rozwój oraz utrzymanie wybranych grup systemów. Cieszymy się, że mogliśmy po raz kolejny wesprzeć Orange w budowaniu nowoczesnych rozwiązań To przykład dużego zaufania klienta i potwierdzenie kompetencji zespołu Asseco – powiedział Paweł Piwowar, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland.

Podstawowym założeniem tego projektu było odtworzenie w nowym środowisku rozliczeniowym, układu funkcjonalności oraz danych ze starego systemu. Przedsięwzięcie to wymagało od naszego zespołu pełnej mobilizacji, bo była to jedna z największych migracji danych na polskim rynku telekomunikacyjnym oraz jedna z największych w Europie. Tego typu projekty są obarczone dużym ryzykiem i cieszę się, że po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy partnerem godnym zaufania. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że oprócz udanej migracji klientów doprowadziliśmy do wyłączenia poprzedniego systemu, co nie jest takie oczywiste w tego typu przedsięwzięciach – powiedział  Radosław Semkło, Dyrektor Pionu Telekomunikacji i Mediów,  Asseco Poland.

O ile migracja klientów biznesowych wykonywana była etapami, a podstawowa trudność wynikała ze złożoności usług i konieczności odpowiedniego dopasowania oferty, to migrację klientów z rynku hurtowego, wraz z ich historią, musieliśmy wykonać podczas jednorazowej operacji. Było to duże wyzwanie, gdyż cały proces musiał być wykonany bez wpływu na bieżącą pracę operacyjną, w bardzo krótkim, jak na taki złożony proces, oknie serwisowym. Migracja została przeprowadzona przy ścisłej kooperacji Orange i Asseco, zgodnie z przyjętym przez obie strony harmonogramem,  a obecnie klienci otrzymują już dokumenty rozliczeniowe z nowoczesnego systemu billingowego – dodał Sławomir Madej, Dyrektor Operacyjny Grupy, Asseco Poland.

Asseco posiada ponad 20 lat doświadczenia realizując projekty dla sektora telekomunikacji. Z rozwiązań spółki korzystają czołowi operatorzy telefonii GSM oraz stacjonarnej, tacy jak m.in. Orange. Spółka oferuje, m.in. rozwiązania informatyczne, umożliwiające wprowadzenie ofert konwergentnych oraz wspomagające sprzedaż i obsługę klientów. Posiada centra kompetencyjne w Polsce, Europie Centralnej i Izraelu.

Asseco Poland jest największą polską firmą informatyczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od ponad 25 lat tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie dla firm z kluczowych dla gospodarki sektorów. Firma obecna jest w ponad 54 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 24 tys. osób. Jest także największym dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.


Wydrukuj