Asseco w czołówce Czempionów Narodowych

Asseco zajęło 5. miejsce w rankingu „Czempioni Narodowi” przygotowanym przez Polityka Insight. Jest to zestawienie największych polskich firm o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Jednocześnie firma znalazła się na 3. pozycji w rankingu pięciolecia, który stanowi podsumowanie wyników wszystkich edycji.

Asseco oprócz wysokiej lokaty w rankingu głównym znalazło się także w czołówce firm w poszczególnych kategoriach zestawienia. Grupa Asseco jest liderem kategorii „Zagranica”, gdzie jako jedyna uzyskała maksymalny możliwy wynik. W uzasadnieniu podkreślono, że Asseco jest najbardziej prężnie rozwijającą się firmą na rynku międzynarodowym. Spółka zajęła także 1. miejsce w kategorii „Usługi profesjonalne” oraz 3. pozycję w kategorii „Gospodarka”, która odzwierciedla wkład danej organizacji w rozwój gospodarczy Polski.

Od pięciu lat opracowujemy ranking największych polskich firm o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Większość rankingów firm opracowywanych w Polsce skupia się wyłącznie na wielkości przedsiębiorstwa lub grupy kapitałowej mierzonej podstawowymi wskaźnikami makroekonomicznymi – przychodem, zyskiem, eksportem czy zatrudnieniem. Jednak to tylko jeden z wymiarów, na który kładzie się nacisk w polskim dyskursie publicznym o czempionach narodowych. Oprócz wielkości przedsiębiorstw ważna jest także ich wydajność, rola w branży, obecność na rynku międzynarodowym czy inwestycje w rozwój i innowacyjność. Tym razem w szczególnie uważnie przyglądamy się temu, jak zmieniła się rola polskich czempionów narodowych w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa. Państwo nie jest ich w stanie zastąpić, powinno ich w związku z tym wspierać – powiedział Adam Czerniak, Dyrektor ds. badań Polityki Insight i współautor raportu „Czempioni Narodowi 2022. Jak dbają o nasze bezpieczeństwo”. 

Lista laureatów została opublikowana w raporcie „Czempioni Narodowi 2022. Jak dbają o nasze bezpieczeństwo”, którego premiera miała miejsce podczas konferencji poświęconej tej tematyce. Jednym z ekspertów, który wziął udział w tym wydarzeniu, był Krzysztof Dyki, Prezes Zarządu ComCERT, spółki z Grupy Asseco. Według niego należy rozwijać branżę technologiczną na równi z innymi strategicznymi gałęziami polskiej gospodarki.

Nie widzę żadnego powodu, żeby Polska nie mogła być takim Izraelem. Mamy równie genialnych inżynierów. Nie ma problemu z tym, żebyśmy byli wytwórcami technologii cyberbezpieczeństwa – powiedział Krzysztof Dyki. Zwrócił jednocześnie uwagę na kwestię inwestycji, które są niezbędnym elementem rozwoju cyberbezpieczeństwa. Jeśli chodzi o inwestycje, mamy bardzo dużo do zrobienia. Takie jest bezpieczeństwo, jakie są inwestycje – podsumował.


Wydrukuj