Asseco rozwija międzynarodowe projekty w sektorze energetyki

Spółki z Grupy Asseco rozpoczynają realizację nowych międzynarodowych projektów w sektorze energetyki. Hiszpańska Tecsisa podpisała międzynarodową umowę na rozszerzenie dotychczasowej współpracy z działającą w 33 krajach włoską grupą energetyczną Enel. Z kolei Asseco Litwa rozpoczyna współpracę z państwową grupą energetyczną lgnitis (Lietuvos Energija).

Hiszpańska spółka Tecsisa dołączyła do Grupy Asseco w 2019 r. Dostarcza kompleksowe oprogramowanie dla producentów i sprzedawców energii elektrycznej w wielu krajach. Jest obecna m.in. w Hiszpanii i Ameryce Południowej – Meksyku, Gwatemali, Peru, Argentynie. Swoją platformę Kommodo, która jest chmurowym rozwiązaniem Big Data zaprojektowanym specjalnie dla sektora utilities, wdrożyła już w globalnym koncernie energetycznym Enel. To jeden z największych podmiotów sektora utilities oraz największy na świecie producent energii ze źródeł odnawialnych. Działa w 33 krajach na 5 kontynentach.

„Z Grupą Enel pracujemy od lat, a teraz poszerzymy współpracę o nowe kraje takie jak: Chile, Panamę i Kolumbię. Platformę Kommodo dostarczamy w modelu Saas (Software as a Service), co pozwala osiągać naszym klientom wyższą sprawność operacyjną przy jednoczesnym obniżeniu kosztów działalności” – powiedział Victor Ruiz, Prezes Zarządu, Tecsisa.


Asseco umacnia swoją pozycję w sektorze energetyki również w Europie Wschodniej. Po wygranym przetargu, Asseco Litwa podpisało umowę na utrzymanie i rozwój systemu bilingowego, działającego w państwowej grupie energetycznej lgnitis (Lietuvos Energija). Ponadto przystąpiło do toczącego się postepowania na budowę nowego bilingu. Litewski koncern jest obecny w 4 krajach: Litwie, Łotwie, Estonii i Polsce.

„Grupa Asseco konsekwentnie prowadzi ekspansję w sektorze utilities na międzynarodowych rynkach i umacnia kompetencje eksperckie w obszarze systemów klasy CIS, usprawniających sprzedaż, rozliczenia i obsługę klienta. Stawiamy na funkcjonalne rozwiązania, które elastycznie skalują się oraz reagują na nowe wymagania biznesowo-operacyjne i techniczne. To jedne z głównych wyzwań, przed którymi stoją obecnie firmy energetyczne oraz użyteczności publicznej. Stworzona przez Asseco rodzina produktów AUMS w połączeniu z natywnymi rozwiązaniami chmurowymi, dostarczanymi w modelu SaaS, odpowiada na szerokie potrzeby dzisiejszej energetyki” – powiedział Paweł Piwowar, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland.


Grupa Asseco zarządza łącznie ponad czterdziestoma milionami punktów poboru energii elektrycznej i gazu na świecie. W samej Polsce ponad 60% rachunków za energię jest generowanych w oparciu o AUMS – rodzinę autorskich rozwiązań dla sektora utilities.


Wydrukuj