Otoczenie rynkowe

Kluczowe czynniki wzrostu na rynku IT

  Finanse
  • Wzrost zapotrzebowania na zaawansowane technologie wykorzystywane w usługach finansowych,
  • Klienci poszukujący kompleksowych rozwiązań biznesowo-technologicznych,
  • Wzbogacenie wybranych rozwiązań o narzędzia oparte na AI i ML,
  • Rozwój w zakresie rozwiązań omnikanałowych,
  • Dynamicznie zmieniające się otoczenie prawne wymagające stałego dostosowywania systemów IT,
  • Wzrost znaczenia cyberbezpieczeństwa.
  ERP
  • Wzrost potrzeb informatycznych firm wynikających z transformacji cyfrowej – zwiększanie popytu na rozwiązania klasy ERP, SFA,
  • Popyt na zaawansowane rozwiązania przy założeniu optymalizacji kosztów – rozwój rozwiązań chmurowych oraz typu SaaS,
  • Potrzeba zarządzania ogromną ilością danych,
  • Zmiany prawne wymuszające konieczność dostosowania systemów informatycznych.
  Instytucje publiczne
  • Instytucje publiczne pozostają jednym z największych odbiorców usług IT,
  • Popyt na zaawansowane rozwiązania, w przypadku których bardzo istotną rolę odgrywa bezpieczeństwo, niezawodność systemów i wiarygodność ich dostawcy,
  • Duże zapotrzebowanie na rozwiązania IT w obszarach ubezpieczeń społecznych, administracji rządowej i samorządowej, służby zdrowia czy służb mundurowych.
  • Wsparciem dla procesu cyfryzacji instytucji publicznych będą środki unijne, m.in. przyznane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Perspektywy rozwoju rynku informatycznego

Według szacunków analityków firmy badawczej Gartner ze stycznia bieżącego roku globalne wydatki na IT w 2025 wzrosną o 9,8% w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosą 5,6 bln USD, a w nadchodzących kwartałach wzrost budżetów IT będzie w dużej mierze powiązany z rosnącymi kosztami. Najdynamiczniej będą rosły nakłady związane z centrami przetwarzania danych i w 2024 roku mają one wynieść 405,5 mld USD, po wzroście o 23,2% w porównaniu z 2024 rokiem, a także nakłady na oprogramowanie, które po wzroście o 14,2%, wynieść mają 1,2 bln USD. W 2025 roku prognozowany jest dalszy wzrost nakładów na usługi IT. Według analityków Gartnera wydatki w tym obszarze, po wzroście o 9,0% w porównaniu z ubiegłym rokiem, wynieść mają 1,7 bln USD, a usługi IT po raz kolejny będą największym segmentem wydatków na technologie informatyczne.

Globalne wydatki na IT (mld USD) 2024 Zmiana r/r 2025 (prognoza) Zmiana r/r
Centra danych 329 39,4% 406 23,2%
Sprzęt 734 6,0% 081 10,4%
Oprogramowanie 1 092 12,0% 1 247 14,2%
Usługi IT 1 588 5,6% 1 731 9,0%
Usługi telekomunikacyjne 1 372 2,3% 1 424 3,8%
Razem 5 115 7,7% 5 618 9,8%

Źródło: Gartner.

Zgodnie z przewidywaniami prezentowanymi w listopadzie 2024 roku analitycy Gartnera prognozują, że wzrost nakładów na IT w Europie w 2025 roku wzrośnie o 8,7% do poziomu 1,3 bln USD. Europejskie firmy, które dostrzegły wartość w inwestycjach w obszarze IT w czasie pandemii, w 2025 roku zamierzają znacząco zwiększyć wydatki na IT, aby utrzymać konkurencyjność i zwiększać przychody. Rok 2025 ma szansę ustanowić kolejny rekord jeśli chodzi o wzrost wydatków na IT w Europie, od czasu wzrostu po pandemii w 2021 roku. Największy procentowy wzrost dotyczyć ma obszaru oprogramowania, gdzie wydatki mają zwiększyć się o 13,2% do poziomu 288,2 mld USD. Wzrost w obszarze usług IT wynieść ma 9,2% i ukształtować się na poziomie 489,8 mld USD.

Według prognoz zawartych w raporcie firmy MarketsandMarkets „Digital Transformation Market – Global Forecast to 2030” opublikowanym w sierpniu 2024 roku, wartość globalnego rynku związanego z transformacją cyfrową w 2024 rok miała wynieść 911 mld USD, a w roku 2030 ma osiągnąć 3,3 bln USD. Prognozowany skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) na lata 2024-2030 wyniesie 23,9%. Wzrost globalnego rynku związanego z transformacją przedsiębiorstw napędzany jest rosnącym wykorzystaniem zaawansowanych technologii, rozwojem cyfrowej infrastruktury publicznej oraz potrzebą stałej poprawy efektywności operacyjnej przedsiębiorstw. Ponadto autorzy raportu zwracają uwagę, że cyfrowa transformacja w wielu obszarach gospodarki jest napędzana przez rozwój w zakresie sztucznej inteligencji oraz technologii chmurowych, które mają przełożenie m.in. na rosnącą automatyzację powtarzalnych zadań, możliwości przetwarzania dużych ilości danych, zwiększając jednocześnie elastyczność operacyjną oraz procesów podejmowania decyzji w organizacjach. Z kolei wykorzystanie technologii chmurowych wspiera rozwój AI oferując niezbędną infrastrukturę, bez ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych.

Pozycja rynkowa Asseco

Asseco, wykorzystując sektorowy i międzynarodowy know-how i doświadczenie, jest jednym z wiodących producentów oprogramowania w Europie.

Silna pozycja rynkowa Spółki została potwierdzona w ostatnim, opublikowanym w czerwcu 2024 roku, raporcie Computerworld TOP200, który stanowi kompleksowe badanie polskiego rynku teleinformatycznego. Asseco ponownie zostało liderem cyfryzacji w Polsce. Osiągnęło najwyższą pozycję w 9 kategoriach rankingu. Asseco zostało też liderem opublikowanego w sierpniu 2024 roku rankingu ITwiz Best100, zajmując 1. miejsca w 9 kategoriach zestawienia.