Asseco Liderem Świata Energii 2024

Asseco wygrało w kategorii „Dostawca Rozwiązań dla Sektora Energii” w konkursie “Liderzy Świata Energii”. Nagrodę wręczono podczas gali, która odbyła się po Konferencji Energetycznej EuroPOWER & OZE POWER. Ponadto w kategorii „Innowacja Roku w Energetyce” zwyciężyło Narzędzie Migracji Danych do Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE), które Asseco przygotowało i uruchomiło dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Asseco jest liderem cyfryzacji w Polsce* i jednym z czołowych producentów rozwiązań informatycznych dla krajowego sektora energetycznego. Flagowym rozwiązaniem firmy jest Asseco Utility Management Solutions (AUMS) – zestaw zintegrowanych ze sobą produktów zapewniających kompleksową obsługę obszarów działalności sektora energetycznego począwszy od przesyłu i dystrybucji aż po sprzedaż produktów oraz usług.

Ponad 60% odbiorców energii elektrycznej w Polsce obsługiwanych jest przez systemy AUMS. W 2023 r. we współpracy z PGNiG Obrót Detaliczny zrealizowaliśmy jedno z największych wdrożeń systemu bilingowego dla sektora energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Z kolei w Grupie Tauron dokonaliśmy największej jednorazowej migracji danych w polskim sektorze energetycznym – powiedział Tomasz Bendlewski, Dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa, Asseco Poland. Asseco jest również częścią bezprecedensowego projektu realizowanego w polskiej energetyce. Wykorzystując rozwiązania chmurowe, przygotowaliśmy i uruchomiliśmy Narzędzie Migracji Danych do CSIRE, które wspiera Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ustawowym obowiązku przygotowania i ustrukturyzowania danych do zasilenia tego systemu – dodał.

Budowa systemu CSIRE wymaga migracji danych od ok. 300 uczestników rynku energii – uczestników migracji. Wyzwaniem jest zarówno ilość przekazywanych do systemu danych, jak i konieczność ujednolicenia sposobu ich zbierania i przetwarzania przez wiele podmiotów działających na polskim rynku. Asseco stworzyło specjalistyczne oprogramowanie wykorzystując chmurę Amazon Web Services (AWS). Wdrożono technologie, które zapewniają bardzo wysoką wydajność przetwarzania (co jest kluczowe przy tak dużym projekcie) oraz skalowalność i elastyczność rozwiązania – sprawną obsługę dużych ilości danych oraz oszczędność zasobów w okresach, kiedy potrzeby biznesowe są minimalne. Uczestnicy migracji mogą poprzez aplikację webową dostarczać dane w trybie online, 24 godziny na dobę. Następnie są one przetwarzane w ustalonym trybie wsadowym i przekazywane do CSIRE. Rozwiązanie umożliwia PSE realizację działań przygotowawczo-testowych oraz pozwoli zasilić CSIRE danymi przed jego uruchomieniem. Uczestnicy migracji mogą importować dane o swoich punktach poboru, sprawdzać wyniki kontroli jakości tych danych, weryfikować statystyki i zgłaszać zagadnienia serwisowe. Za to rozwiązanie, przygotowane i wdrożone przez Pion Energetyki i Gazownictwa Asseco,  PSE S.A. otrzymało nagrodę „Innowacja Roku w Energetyce”.

Konkurs “Liderzy Świata Energii” to wydarzenie, które ma na celu nagradzanie i promowanie jednostek, które wnoszą wyjątkowy wkład w przekształcanie krajobrazu energetycznego. Wyróżnia osoby i organizacje, które są prekursorami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej, cyfryzacji i innowacji technologicznych w sektorze energetycznym.

*Wg Computerworld TOP200 za 2022 r.


Wydrukuj