pl
  • PL
  • EN
Wydrukuj

Grupa TAURON nagrodzona za system AUMS Biling oraz strategię IT

TAURON Polska Energia laureatem 10. edycji rankingu „Najciekawsze z najlepszych” w dwóch kategoriach: za zrealizowane wspólnie z Asseco wdrożenie rozwiązania AUMS Biling oraz za strategię IT. To pierwsza na taką skalę, centralizacji systemu bilingowego w polskiej energetyce, zakończona z sukcesem.

Redakcja Miesięcznika Nowy Przemysł i portalu wnp.pl przyznała wyróżnienia najlepiej zinformatyzowanym firmom. O atrakcyjności ocenianych wdrożeń decydowała skala projektu, innowacyjność oraz korzyści biznesowe. TAURON Obsługa Klienta otrzymał tytuł „Najciekawsze z najlepszych” za centralizację klientów biznesowych. Projekt zrealizowany został w oparciu o produkt Asseco, które było też partnerem wdrożeniowym.

Wdrożenie przez TAURON Obsługa Klienta nowego systemu bilingowego AUMS Biling umożliwia ujednolicenie i optymalizację procesów obsługi klientów biznesowych oraz fakturowanie na podstawie odczytów rzeczywistych, co eliminuje konieczność wystawiania faktur korygujących. Dzięki implementacji czas zamknięcia miesiąca skrócił się z 3 dni do 3 godzin. Dla TAURON Sprzedaż system AUMS Biling jest ważnym narzędziem służącym do bieżącej analizy danych, co szczególnie istotne na rynku odbiorców biznesowych, o znacznie wyższej konkurencyjności niż rynek odbiorców indywidualnych. System umożliwia nie tylko wzrost poziomu jakości obsługi klientów, ale i szybsze wprowadzanie na rynek nowych produktów.

- Asseco Utility Management Solutions – rodzina rozwiązań dla sektora energetycznego – ma coraz szersze zastosowanie w działających w Polsce spółkach i z dumą muszę przyznać, że stała się już wręcz standardem w polskiej energetyce. Kompleksowe rozwiązanie i profesjonalne wsparcie wdrożeniowe – to nasza recepta na sukces – mówi Paweł Piwowar, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland.

W kwietniu 2012 roku Asseco dokonało migracji baz danych zawierających 1,15 mln klientów do systemu AUMS Biling dla Vattenfalla w Gliwicach, dawnej spółki GZE, będącej obecnie częścią grupy TAURON. Proces obejmował 1 TB danych, 8 systemów wspierających działalność operacyjną opisaną w formie 1400 procesów biznesowych. Ten model centralizacji objął już wszystkich klientów biznesowych grupy TAURON. Po zakończeniu projektu powstanie największa w polskiej energetyce scentralizowana baza klientów zawierająca blisko 5,5 mln odbiorców energii.

TAURON Polska Energia został ponownie wyróżniony w kategorii „Strategie IT”. Jury doceniło umiejętność realizacji wielu złożonych projektów równocześnie. Podkreślono też walory wykorzystania doświadczenia oraz dobrych praktyk biznesowych z przejętego polskiego oddziału Vattenfall. Centralizacja klientów przeprowadzona tam przez Asseco to najbardziej bezpieczne i ekonomiczne podejście, które obecnie obejmuje wszystkich klientów biznesowych grupy TAURON.

Zespół Asseco Poland od kilkunastu lat realizuje projekty dla energetyki. Tworzą go specjaliści od lat związani z tą branżą. Inżynierowie Asseco Poland projektowali i wdrażali innowacyjne systemy informatyczne w większości przedsiębiorstw energetycznych w Polsce. Firma współpracuje z klientami na zasadzie partnerstwa. Wspomaga ich w procesie tworzenia nowych rozwiązań, od etapu promocji nowego pomysłu do jego realizacji. Jest partnerem nie tylko w projektowaniu rozwiązań stricte informatycznych – oferuje swoją wiedzę i doświadczenie także w procesie planowania zmian organizacyjnych, kreowania po stronie klienta nowych procesów i metod działania. Asseco Poland korzysta z uznanych w świecie modeli usprawniających działalność przedsiębiorstw. Zostały one przystosowane do specyfiki rynku informatycznego i zmodyfikowane w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas realizacji złożonych projektów dla klientów korporacyjnych.

60% rachunków za prąd w Polsce generowanych jest przez systemy bilingowe autorstwa Asseco. Najnowszy z nich – AUMS Biling 3.1 – został przetestowany w IBM Client Center w Singapurze. Jego wydajność i niezawodność potwierdziły testy przeprowadzone dla kilku tysięcy jednocześnie pracujących użytkowników, którzy działali na bazach danych zawierających od miliona do kilku milinów aktywnych umów z odbiorcami energii elektrycznej. Uzyskana wiedza posłuży firmom energetycznym do optymalizacji kosztów związanych z zakupem lub modernizacją infrastruktury sprzętowej (tzw. TCO, czyli Total Cost of Ownership).


Wydrukuj