pl
  • PL
  • EN

Udany mariaż miasta z biznesem? Rzeszów i Asseco pokazują, że jest to możliwe.

Rzeszów od kilku lat utrzymuje miano „Stolicy Innowacji”. Przy wsparciu Asseco sukcesywnie wdrażane są udogodnienia m.in. z zakresu smart city. Wprowadzane modernizacje zmieniają oblicze regionu, poprawiają komfort życia mieszkańców, a także podnoszą poziom bezpieczeństwa. Stolica Podkarpacia to przykład na to, jak współpraca z biznesem może przyczynić się do szybszego rozwoju miasta.

Idea inteligentnego miasta od lat przyświeca włodarzom Rzeszowa. Konsekwentnie wdrażana polityka modernizowania usług miejskich wsparła mieszkańców w czasie pandemii, a także pokazała, że miasto jest lepiej przygotowane do kolejnego kryzysu, jakim był wybuch wojny w Ukrainie. Rosnąca liczba mieszkańców powoduje rosnące zapotrzebowanie na media oraz usługi. Celem projektów smart city jest poprawa jakości życia w każdej sferze styku między aglomeracją miejską a użytkownikiem końcowym, czyli mieszkańcem. To wprowadzanie zmian w zakresie gospodarki miejskiej, poprawy mobilności, ułatwionego dostępu do ochrony zdrowia, zmian w zakresie ekologii, edukacji czy zwiększonego bezpieczeństwa.

„Ostatnie blisko dwa lata to ogromny sprawdzian dla naszego miasta. Rzeszów znalazł się w centrum uwagi, a strategiczne położenie zmieniło jego charakter. Z dnia na dzień przybyło nam blisko 40 tysięcy nowych mieszkańców. Staliśmy się międzynarodową społecznością i to pokazuje kierunek, w jakim musimy zmierzać. Dlatego też nie ma odwrotu od modernizowania i unowocześniania usług miejskich. Dzisiaj muszą one spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i być dostosowane do potrzeb międzynarodowego odbiorcy. Szereg projektów zrealizowanych wspólnie z Asseco pokazuje, że tak dobra i owocna współpraca z technologicznym partnerem, to dla nas wsparcie, które w tych niespokojnych czasach szczególnie doceniamy” – mówi Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Bliskie związki Asseco i Rzeszowa są nieprzypadkowe. To właśnie stąd wywodzi się założona w 1991 roku firma informatyczna, która dzisiaj jest liderem cyfryzacji w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka jest obecna w 61 krajach zatrudniając ponad 33 tysiące doświadczonych pracowników (z czego w Polsce około 4,7 tys.).

„Asseco jest liderem cyfryzacji w Polsce i jednym z największych producentów oprogramowania w Europie. Firma powstała ponad 30 lat temu w Rzeszowie i do dzisiaj jest silnie związana z regionem podkarpackim, gdzie mieści się jej centrala. Cieszymy się, że nasza współpraca z Miastem jest tak bliska i owocna. Szereg projektów, które wspólnie wykonaliśmy, pokazuje, że z solidnym partnerem można tworzyć innowacyjne rzeczy. Wśród realizacji z ostatnich lat znalazło się m.in. Nowoczesne Centrum Przesiadkowe, System Płatnej Strefy Parkowania czy Rzeszowskie Piwnice, a już niedługo przedstawimy mieszkańcom naszego miasta efekty kolejnych, wspólnych projektów” – podkreśla Marek Panek, Wiceprezes Asseco Poland. „Współpracujemy również aktywnie z rzeszowskimi uczelniami i prowadzimy szereg działań społecznych na rzecz regionu oraz jego mieszkańców”.

Inteligentny transport zbiorowy
Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, przy wsparciu Asseco Data Systems, stworzył nowoczesne centrum przesiadkowe. To właśnie tutaj odbywa się główny transport zarówno lokalny, jak i dalekobieżny. Asseco wdrożyło System Zarządzania Węzłem Przesiadkowym, który jest modułową, spójną platformą ułatwiającą zarządzanie komunikacją. Dworzec obsługuje wielu prywatnych i publicznych przewoźników, dlatego też potrzebny był system inteligentnego monitoringu. Dzięki takiemu rozwiązaniu naliczane są opłaty za korzystanie z obiektu oraz zgłaszane odpowiednim służbom przypadki nieuprawnionego wjazdu. Ponadto w obrębie centrum przesiadkowego pojawiły się infokioski, biletomaty oraz interaktywne tablice informacyjne. Bezpieczeństwo podróżnych jest stale monitorowane za pomocą systemu kamer.

Nowoczesna strefa parkowania
Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadził hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Strefa płatnego parkowania została objęta systemem, który zbiera i analizuje dane na temat dostępności oraz możliwości zaparkowania pojazdów. Informacje o ilości wolnych miejsc są udostępniane na interaktywnych tablicach oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Inteligentnym Systemem Płatnego Parkowania Metropolis.ISPP jest objęte około 2200 miejsc postojowych. Do detekcji zajętości wykorzystano sztuczną inteligencję opartą na sieciach neuronowych analizujących obraz obszarów postojowych z kamer stałopozycyjnych oraz dane z czujników zajętości miejsca postojowego. Informacja o wolnych miejscach jest prezentowana na rozmieszczonych w strefie płatnego parkowania interaktywnych tablicach informacyjnych oraz poprzez aplikację mobilną E-PARKING.

Interaktywna instytucja kultury
Asseco Data Systems zmodernizowało Podziemną Trasę Turystyczną znajdującą się w zabytkowych podziemnych korytarzach Rzeszowa. W ramach projektu „Rzeszowskie piwnice – interaktywna instytucja kultury” powstała unikatowa ekspozycja multimedialna. Zlokalizowana pod płytą Rynku w Rzeszowie Podziemna Trasa Turystyczna jest położona na trzech kondygnacjach. Składa się z 40 komnat i 25 piwnic, połączonych 15 korytarzami o łącznej długości prawie 500 m. Rzeszowskie Piwnice zostały wyposażone w 121 monitorów, 42 projektory, 91 komputerów, 6 projekcji holograficznych, posadzkę LED oraz wielkoformatowy monitor LED. Unikatowa ekspozycja multimedialna, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, pozwala odwiedzającym doświadczyć jej wieloma zmysłami.

Cyfryzacja służby zdrowia
Podkarpacki System Informacji Medycznej (PSIM), stworzony we współpracy z Asseco, to nowoczesny portal służący gromadzeniu, analizie i udostępnianiu informacji na temat udzielonych lub planowanych świadczeń w placówkach służby zdrowia. Mieszkańcy województwa mają możliwość elektronicznego rejestrowania się u ponad 1100 lekarzy na ponad 1500 usług medycznych. Platforma umożliwia ponadto elektroniczną wymianę informacji między zarejestrowanymi placówkami. Dzięki temu wszystkie dane na temat pacjentów będą mogły podążać za nimi na terenie województwa podkarpackiego. W najbliższych miesiącach będzie dostępna nowa wersja rozwiązana. Zmiany obejmują m.in. wprowadzenie aplikacji mobilnej, nowego modułu raportowania, możliwość integracji z Profilem Zaufanym oraz jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa danych.

Wsparcie pracy urzędów
Asseco wspiera także codzienną pracę Urzędu Miasta oraz Urzędu Marszałkowskiego. Dzięki wdrożeniu systemu OTAGO, czyli Zintegrowanego Systemu Informatycznego klasy ERP, wspomagającego zarządzanie wszystkimi obszarami działalności Jednostek Samorządu Terytorialnego. W Urzędzie Marszałkowskim OTAGO wspiera procesy związane z obsługą finansowo-księgową, planowaniem budżetu, systemem kadrowo-płacowym, obsługą rejestru umów, ewidencją mienia, rejestrami publicznymi, obsługą zamówień publicznych, funduszem świadczeń socjalnych, monitorowaniem pracy urzędu oraz rejestrem informacji pracowniczej. Natomiast Urząd Miasta Rzeszowa od wielu lat korzysta z Systemu OTAGO, w ramach którego zostały wdrożone moduły wspierające codzienną pracę. Obejmują one obszary: finansowo-księgowy, budżetowy oraz HR.

Współpraca z uczelniami i działania społeczne
Od 10 lat Asseco współpracuje z Politechniką Rzeszowską. W tym roku otwarto zmodernizowane, nowoczesne laboratorium, w którym prowadzone są zajęcia na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki oraz spotkania kół naukowych. Ponadto firma wspiera kształcenie studentów m.in. w obszarze sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i najnowocześniejszych rozwiązań programistycznych.

Asseco chętnie angażuje się także w akcje charytatywne i działania na rzecz społeczności lokalnej. W ostatnich latach firma przekazała wsparcie finansowe dla sektora medycznego w obliczu walki z pandemią, a także podarowała 300 laptopów dzieciom i młodzieży z Podkarpacia. Od 2012 roku Adam Góral, Prezes Zarządu Asseco jest honorowym obywatelem Rzeszowa. Ponadto firma jest jednym z założycieli Podkarpackiego Klubu Biznesu, który od 2000 roku wspiera i promuje przedsiębiorstwa z tego regionu. Dziś zrzesza on niemal 300 organizacji. Spółka wspiera również sport i od 2006 roku jest głównym, tytularnym sponsorem drużyny siatkarskiej Asseco Resovia Rzeszów.Wydrukuj